Спецтехніка і перспективи її розвитку
З давніх-давен люди намагалися всіма доступними способами полегшити виснажливу фізичну працю, пов’язану з переміщенням вантажів. Згодом розвиток науково-технічного прогресу дозволив їм винайти машини, здатні замінити людину в більшості галузей промислового виробництва. Сучасні верстати та обладнання застосовуються при обробці різних матеріалів з метою пристосування їх для потреб людини.
Самоскиди великої вантажопідйомності дозволили вирішити задачу транспортування будматеріалів і сипучих вантажів на великі відстані. При описі досягнень науково-технічного прогресу не можна не згадати спеціальні зразки будівельної техніки, що виконують певну функцію і використовуються в конкретних цілях.
Історія виникнення і розвитку спецтехніки
Задовго до винаходу перших механізмів населенню Землі доводилося облаштовувати своє життя за допомогою найпростіших знарядь праці, витрачаючи на операції з переміщення вантажів значних зусиль. Але вже в Стародавній Греції з’явилися зразки техніки, які використовуються для обробки каменю, що добувається в кар’єрах. При виборі відповідних зразків оброблюваної сировини перевагу надавали м’яким породам (найчастіше – вапняку). Для доставки заготовок для колон до місця їх спорудження використовувалися особливі конструкції у вигляді ковзанок, зображених на фото праворуч.. | ![]() |
Важливо! У 14 столітті бурхливими темпами розвивається прикладна механіка, в результаті чого з’являються підйомні крани на поворотній платформі (вони починали рухатись за допомою запряжених коней).
Через кілька століть настає час розвитку промислової техніки, після чого з’являються перші парові двигуни і гідравлічні механізми. Ще через пару століть інженерам вдається винайти найпростіші зразки двигунів внутрішнього згоряння і механічних систем управління. На їх основі фахівцями розробляються засоби пересування та унікальні зразки будівельної техніки (вантажні автомобілі, щокові дробарки, екскаватори та навантажувачі різних типів).
Види спецтехніки і ділянки їх застосування
Пропонований виробниками асортимент сучасної спеціальної техніки настільки великий, що при її обліку не обійтися без поділу на різні групи і класи. Особливий інтерес представляє класифікація за функціональною ознакою, згідно з яким будівельні машини підрозділяються на наступні основні види:
• Дорожня техніка.
• Будівельні агрегати.
• Автомобільна спецтехніка.
• Агрегати для розробки підземних родовищ і підйомні крани (стаціонарні і мобільні моделі).
До цієї ж категорії відносяться механізми, використовувані на лісорозробках, а також рятувальні та сільгоспмашини.
Дорожня спецтехніка
Спецтехніка цієї категорії включає в себе зразки машин, які використовуються в наступних будівельних цілях:
• Для розчищення придорожніх територій.
• При підготовці дорожніх покриттів (грейдери).
• Для зміцнення основ з гравію і піску і їх подальшої заливки асфальтом.
Під час розчищення ділянок під майбутні дорожні траси широко застосовуються екскаватори самих різних моделей. Потреба в грейдерах виникає на початкових етапах робіт при підготовці дорожнього полотна, ретельному його вирівнюванні, а також при облаштуванні укосів.
Спеціальні катки затребувані при ущільненні гравійних основ перед укладанням на них асфальту або бетонних плит. При проведенні дорожніх робіт також використовуються асфальтоукладальники, вантажівки, підйомні крани та інші зразки спеціальної техніки.
Будівельна спеціальна техніка
Будівельна техніка відрізняється широким асортиментом представлених на ринку найменувань, серед яких виділяються наступні три напрямки:
• Машини, які використовують при проведенні земляних робіт (включаючи моделі з навісним обладнанням).
• Автомобільна техніка для транспортування вантажів.
• Агрегати, що застосовуються з метою підйому і переміщення їх на невеликі відстані.
Додаткова інформація: Для земляних робіт (вирівнювання грунту, зняття верхнього шару землі, риття котлованів) традиційно використовуються бульдозери, грейдери і такий поширений зразок землерийної техніки, як екскаватор.
Для транспортування будматеріалів застосовуються машини, що дозволяють без залучення ручної праці звільняти кузов від сипучих вантажів.
Автомобільна і вантажно-розвантажувальна техніка
Самоскид з великою вантажопідйомністю – класичний представник спеціальної техніки, призначеної для транспортування вантажів на віддалені відстані. Для спрощення процедури завантаження та вивантаження формуваннях будівельних матеріалів використовуються різні типи навантажувачів.
Відомо безліч модифікацій таких машин, включаючи міні-агрегати для роботи на обмеженому просторі на колісному ходу. До цієї ж категорії техніки особливого призначення відносяться і будівельні крани, призначені для переміщення і підйому матеріалів на певну висоту.