У будівельній практиці часто трапляються ситуації, коли потрібен повний демонтаж будівлі, або вибіркове розбирання окремих елементів конструкцій. Проведення таких робіт регламентується діючими в нашій країні нормативами, визначальними умови і порядком демонтажу. У статті розглядаються поширені види демонтажних робіт і спеціальне обладнання, яке використовується при їх проведенні.
Види демонтажних операцій
У відповідності із застосовуваним способом розбирання будівельних об’єктів всі відомі роботи цього роду поділяються на такі види:
• Ручний демонтаж будівель і споруд. • Демонтаж будівельних конструкцій із застосуванням спеціальної техніки (екскаватора з гідравлічним молотом і спеціальними ножицями). • Комбінований спосіб демонтажу об’єкта (напівмеханізовані). • Знесення споруд за допомогою вибухових робіт. Зверніть увагу: Вибір того чи іншого методу, придатного для кожного конкретного випадку, залежить від безлічі факторів. |
![]() |
>>>>Демонтаж будівель та споруд
Це, в першу чергу – особливості конструкції, її фактичне місце розташування, а також стан місцевої інфраструктури і підвідних комунікацій.
При оцінці необхідного підходу важливо враховувати завдання, які ставляться перед особами, відповідальними за проведення демонтажних робіт. Якщо, наприклад, на місці споруди передбачається побудувати нову будівлю, а старий фундамент добре зберігся – можна обійтися без його демонтажу. Після попереднього обстеження, проведеного запрошеними фахівцями, може приймається рішення щодо повторного використання б/у основи.
В ситуації, що розглядається виділяються кілька видів промислового демонтажу, що відрізняються за ступенем розбирання каркаса і стін споруди. У відповідності за цією ознакою вона може бути:
• Повною (демонтаж будинку під знесення).
• Частковою (залишають фундамент будівлі).
• Розбиранням зі збереженням деяких елементів з/б конструкцій.
Перший з представлених варіантів найчастіше вибирається в ситуаціях, коли передбачається повне розчищення території. Надалі така ділянка може бути використана для довільних будівельних потреб. Під останніми розуміється не тільки забудова новими житловими будинками, але і облаштування міських громадських об’єктів (торговельних павільйонів або зон відпочинку).
Частковий демонтаж металоконструкцій затребуваний в ситуаціях, коли деякі частини розглядуваної споруди (фундамент, стіни будівлі або перекриття) передбачається використовувати на новому об’єкті. Цей варіант демонтажу відноситься до економічно обґрунтованих рішень, які приймаються тільки після попереднього обстеження елементів конструкції. Перед початком робіт обов’язково проводиться технічна експертиза і оцінка ступеня їх зносу.
Фактори, що впливають на вибір категорії демонтажних робіт
При визначенні обсягів майбутніх робіт виділяють наступні чинники, що впливають на вибір варіанта демонтажу споруд: • Тип будівлі, її поверховість і місце розташування. |
![]() |
Зі сказаного випливає, що демонтаж споруд – складний технологічний процес. До його проведення приступають лише після ретельного аналізу навколишнього оточення і оцінки технічного стану інженерних комунікацій. Далі існуючі способи демонтажу будуть розглянуті більш детально.