Розробка котловану для будівництва висотної споруди
Відповідно до існуючої класифікації розробка котлованів відноситься до будівельних операцій робочого циклу. Ця процедура являє собою ручну або механізовану виїмку ґрунту на ділянці з подальшим облаштуванням фундаментної підстави. При зведенні висотних будівель в Україні цьому етапу будівництва приділяється особлива увага, оскільки від якості фундаменту залежить довговічність майбутньої будівлі. У статті розглядаються такі важливі питання, як послідовність розробки котловану під фундамент і порядок проведення підготовчих робіт.
Проектування (розрахунок технічних показників)
Перед тим, як вирити котлован на виділеному для цього місці – спочатку проводиться ряд підготовчих заходів з проектування і документального оформлення будівництва. В основній схемі котловану, зокрема, вказуються такі важливі показники:
• Глибина виїмки грунту.
• Габарити (ширина і довжина), а також робочий об’єм котловану.
• Способи зміцнення дна і укосів.
• Види землерийної техніки, яка застосовується при ритті котловану.
Величина першого показника залежить від цілого ряду чинників. Це – наявність напівпідвальних приміщень, розрахункове навантаження на фундамент, а також рівень промерзання грунту, його щільність і близькість підземних вод. Всі ці показники вивчаються за допомогою геодезичної зйомки, за результатами якої проводяться необхідні розрахунки котловану. По завершенні всіх цих процедур замовнику надається ретельно пророблений і повністю обгрунтований варіант.
При проведенні розрахункових операцій розміри визначаються з даних із зовнішніх контурів будівлі, закладеним в технічному проекті. При цьому обов’язково враховується, що при розробці котловану його габарити вибираються з невеликим запасом щодо розмірів фундаменту. На це відводиться приблизно по одному метру з кожного боку. Необхідність в такому запасі пояснюється тим, що в процесі розробки відбувається природне обвалення укосів котловану. Крім того, наявність вільних просторів по його периметру забезпечить комфортні умови для бетонування і облаштування фундаментної підстави.
Підготовка ділянки
Ще до того, як план котловану перенесений на місцевість – потрібно підготувати ділянку під нього. Ця частина підготовчих робіт включає в себе такі обов’язкові операції:
• Розчищення майданчика від дерев і чагарників. Зверніть увагу: У ситуації, коли на ділянці є значні нерівності (вибоїни, штучні насипи і т. п.) – доведеться провести вертикальне планування місцевості. По завершенню планування виділяється спеціальне місце, на якому організовується складування чорнозему і відсипного ґрунту (вони будуть потрібні для зворотної засипки). Крім того, необхідно позначити на місцевості і розчистити під’їзні шляхи для будівельної спецтехніки. |
![]() |
Розмітка місця під фундамент
Суть цієї операції при облаштуванні будівельного котловану полягає в перенесенні розмірів майбутньої будови на поверхню виділеної ділянки з позначенням осей проекції. Вона виконується за допомогою спеціальних приладів високої точності (нівеліра і теодоліта). При виборі основної осі розмітка “прив’язується” до зовнішніх орієнтирів, в якості яких зазвичай використовується лінія забудови на генеральному плані.
Розмічальні операції проводяться за допомогою натягнутого шнура, який кріпиться на забитих в землю кілочках. По краях основної осі робляться два відгалуження під кутами 90 градусів, після чого лінія периметру повністю замикається. За допомогою нівеліра і теодоліта перевіряється горизонтальність рівня забудови, а також правильність виставлення прямих кутів.
Важливо! Додатково вимірюються діагоналі прямокутника, отриманого в результаті розмітки.
Якщо прямі кути розмічені на місцевості правильно – виміряні показники повинні збігатися по довжині. По завершенню розмічальних операцій проводиться винесення зовнішніх ліній (вона робиться приблизно на 2 метри). Таким чином окреслюється частина поверхні ділянки під розробку котловану екскаватором.